Jak trzymać pałeczki do sushi?

Sushi jest potrawą kuchni japońskiej, która na dobre zagościła na polskich stołach. Modne ostatnio restauracje serwujące sushi powstają niemal w każdym mieście, kusząc klientów nie tylko cenami, ale przede wszystkim wysoką jakością używanych w kuchni produktów. Jedzenie sushi to swoisty rytuał, którego nieodłączną częścią jest używanie pałeczek.

Nie wszyscy jednak radzą sobie z jedzeniem pałeczkami, dlatego też często decydują się na zamówienie dodatkowej pary zwykłych sztućców, które umożliwią zjedzenie przygotowanego posiłku.

Pałeczki do sushi

Pałeczki do sushi są najczęściej wykonane z drewna i niekiedy bogato zdobione. Pozwalają na zjedzenie potrawy podobnie, jakbyśmy stosowali chwyt dwoma palcami. Są nieodłącznym elementem kuchni azjatyckiej, który Europejczyków niejednokrotnie przyprawia o stres. Nie wszyscy bowiem wiedzą, jak jeść sushi pałeczkami.

Wybierając się do restauracji serwującej sushi, warto poznać wcześniej metodę, jaką należy się posługiwać, jedząc pałeczkami. Po pierwsze należy jedną z pałeczek umieścić pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, przytrzymując ją palcem środkowym. Ta pałeczka, podczas jedzenia będzie nieruchoma. Drugą z pałeczek należy ułożyć równolegle do pierwszej, przytrzymując kciukiem. Palec wskazujący będzie ruszał pałeczką, co pozwoli na chwytanie jedzenia. Instrukcja wygląda na nieco skomplikowaną, warto jednak obejrzeć dodatkowo wideo poradniki, które pokazują krok po kroku, jak używać pałeczek.

Jak jeść sushi?

Wiele osób żyje w przekonaniu, iż pogwałceniem jakichkolwiek zasad będzie użycie sztućców do sushi. W naszej kulturze jest to dopuszczalne i jeśli nie czujemy się na siłach, możemy spokojnie poprosić kelnera o przyniesienie tradycyjnego zestawu sztućców. Wówczas zjemy posiłek bez niepotrzebnego stresu.

Warto także pamiętać, iż pałeczki do sushi posiadają swoją własną etykietę używania. Nie powinniśmy ich oblizywać, ze wspólnej patery zdejmować jedzenie jedynie drugim końcem oraz – co bardzo ważne – nie powinno się nabijać sushi na pałeczki. Te kilka prostych zasad z pewnością ułatwi nam wizytę w restauracji.

Chcąc rozkoszować się kuchnią japońską powinniśmy wcześniej nauczyć się korzystania z pałeczek. Wiele restauracji oferuje specjalnie przygotowane zestawy pałeczek dla Europejczyków, które działają na zasadzie szczypiec i są ze sobą na trwale złączone. Nie należy wstydzić się w momencie, kiedy nie potrafimy zjeść sushi tradycyjnymi pałeczkami. Poprośmy wówczas kelnera o pałeczki uproszczone lub komplet zwyczajnych sztućców. Nie będzie to z pewnością pogwałcenie jakichkolwiek zasad tradycji japońskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nine − 2 =