Czy sushi jest kaloryczne? Ile kalorii ma sushi?

Sushi to popularna potrawa kuchni japońskiej, uznawanej za jedną z najzdrowszych na całym świecie. Doskonale obrazuje to przeciętna długość życia Japończyków. Głównym składnikiem rolek sushi jest surowa ryba oraz gotowany ryż zaprawiany octem ryżowym – su, skąd poniekąd wzięła się nazwa tego dania. Kompozycji rolek jest jednak wiele. Często surową rybę zastępuje się pieczoną lub podaną w tempurze, a także dodaje się wodorosty i warzywa.

Czy sushi jest zdrowe?

Składniki takie jak ryba i ryż kojarzą się głównie z daniami dietetycznymi, które spożywa się prowadząc zdrowy tryb życia. Świeże ryby i owoce morza (np. krewetki) dostarczają dużo białka, witamin z grupy B, A, D, E oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ryż to z kolei źródło węglowodanów, witamin i minerałów, takich jak magnez, wapń, fosfor i cynk. Na tym lista się nie kończy, bowiem sushi to również wodorosty nori, ogórek, rzodkiew japońska, grzyby czy awokado, będące równie wartościowymi składnikami w zbilansowanej diecie. Sushi jest zdrowe, o ile zostanie przyrządzone przez doświadczonych kucharzy, korzystających ze świeżych i wysokiej jakości składników bez sztucznych dodatków i konserwantów.

Czy sushi jest kaloryczne? Ile kalorii ma sushi?

Pytanie o to, ile kalorii ma sushi i czy jest daniem wysokokalorycznym pojawia się bardzo często. Nie ma na nie jednak jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, z jakich składników zostaną skomponowane dane rolki. Na ogół sushi ma niewiele kalorii i uznawane jest za danie lekkostrawne. Mowa głównie o sushi przyrządzonym w restauracjach czy własnoręcznie w domu, bowiem skład sushi z dyskontów, oprócz słabej jakości składników, uzupełniają również cukier, substancje słodzące czy sztuczne barwniki, które nie tylko podnoszą kaloryczność potrawy, ale i wpływają negatywnie na zdrowie. Ile kalorii ma mniej więcej jedna rolka sushi? Szacuje się, że pojedynczy kawałek sushi może mieć około 40 kcal.

Sprawdź również:  Święta Trójca: Wasabi, sos sojowy i imbir

Sushi a dieta

Dobrej jakości sushi można śmiało spożywać podczas diety. Warto pamiętać, że osoby, które dbają o linię, muszą zwracać uwagę przede wszystkim na utrzymywanie deficytu kalorycznego, ponieważ to nie dane potrawy czy składniki negatywnie wpływają na proces odchudzania, a zbyt duża ilość spożywanych kcal. Będąc na diecie, warto sięgać po rolki sushi z surową lub pieczoną rybą, które są mniej kaloryczne niż te z rybą w tempurze.

Zapraszamy do złożenia zamówienia z dowozem na terenie Ursynowa, Mokotowa lub Wilanowa, a także odwiedzenia naszych restauracji. Gwarantujemy zawsze świeże, przygotowane zgodnie z tradycyjną recepturą rolki sushi oraz atrakcyjne ceny zestawów.