Zupa Miso

Zupa miso to pożywna zupa, którą wielu ludzi w Japonii lubi codziennie w domu lub podczas jedzenia poza domem. Dowiedz się więcej o składnikach zupy miso, o tym, jak samemu ugotować pyszną zupę miso, opcjach zupy miso instant i różnych regionalnych wariantach tego klasycznego dania.

 W japońskim domu lub przy zamawianiu zestawów posiłków lub dań z ryżu w japońskich restauracjach zupa miso jest częstym daniem, które towarzyszy posiłkowi. Ta klasyczna zupa jest zazwyczaj prostym połączeniem miso (sfermentowanej soi, koji i soli), bulionu smakowego , wodorostów, warzyw i składników z owoców morza . Zupa Miso zawiera różnorodne składniki odżywcze, od witamin z grupy B po białko i błonnik, dzięki czemu jest zdrowa, gdy jest spożywana z umiarem . Uważa się również, że pomaga wzmocnić układ odpornościowy .

Prawie każde gospodarstwo domowe w Japonii przygotowuje tę zupę od podstaw , dzięki czemu jest wygodnym jedzeniem, oprócz potencjalnych korzyści zdrowotnych. Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się, co składa się na robienie zupy miso, jak gotować ją dla siebie w domu, a także o regionalnych odmianach występujących w całej Japonii.

Składniki zupy Miso

Jak wspomniano powyżej, zupa miso to połączenie pasty miso, bulionu oraz składników na bazie warzyw i owoców morza. Towarzyszy wielu posiłkom i smakuje wyśmienicie z typową japońską dietą składającą się z ryżu, warzyw i ryb.

Pasta miso jest wytwarzana głównie z soi i ziaren, takich jak ryż czy pszenica. Ziarna są fermentowane po dodaniu kultury koji i soli. Miso to sfermentowany składnik, który, jak się uważa, znajdował się w japońskiej diecie od wieków. Samo miso jest wyjątkowo słone, ale ma przyjemny posmak słodyczy fasoli lub ziaren. W japońskich supermarketach jest powszechnie sprzedawany w plastikowych pojemnikach, ale niektórzy ludzie robią własne miso w domu. Miso można mieszać z ryżem, innymi fasolami i pszenicą. Miso występuje również w słodszych i bardziej słonych odmianach, a różne rodzaje miso są zależne od długości czasu fermentacji. Kolor waha się od czerwonego miso, jasnego miso i białego miso .

Sproszkowany konbu kelp dashi z japońskiego supermarketu
Kolejnym niezbędnym składnikiem zupy miso jest dashi , czyli rosół. Typowa zupa miso opiera się na bulionie katsuo dashi, czyli bonito (rodzaj ryby) oraz bulionie konbu (wodorosty). Z tego powodu większość gotowej zupy miso zawiera ryby; osoby stosujące dietę wegetariańską i wegańską muszą znaleźć zupę miso wyłącznie z wodorostów lub zrobić ją dla siebie. Dashi, często sprzedawane w supermarketach w paczkach, jest dostępne w sprzedaży.

Pastę miso i dashi można znaleźć również poza Japonią, w sklepach spożywczych sprzedających japońskie składniki.

Podstawowy przepis na zupę miso

Smaczna zupa miso zaczyna się od zrobienia bulionu dashi . Dashi to bulion z ryby bonito i wodorostów. Wlej paczki dashi do garnka z wodą i włącz palnik –– jeśli używasz sproszkowanej dashi, zwykle sprzedawanej w sklepach, dodaj jedną paczkę dashi do 750 ml (3 filiżanek) wody .

Po podgrzaniu bulionu dodaj wybrane składniki i gotuj. Podstawowymi składnikami są tofu (średnio twarde lub jedwabiste), wodorosty, szalotka lub sezonowe warzywa, takie jak rzodkiew daikon i grzyby. Aby uzyskać mocniejszą zupę miso, dodaj łososia, skorupiaki, a nawet wieprzowinę.

Wyłącz ogień, gdy wszystko będzie w pełni ugotowane i stopniowo rozpuść się w miso . Podgrzej ponownie, ale gdy zupa zbliży się do wrzenia, zatrzymaj ogień i podawaj. Nie dopuść do całkowitego zagotowania zupy miso, ponieważ straci ona swój smak .

W przypadku zupy miso jedna porcja to zazwyczaj 200 ml . Aby cieszyć się nim w tradycyjny sposób , popijaj go jak napój bez łyżki i używaj pałeczek do jedzenia dodanych składników.

Regionalne Zupy Miso w Japonii

Podstawowa zupa miso z tofu jest pyszna, ale jest wiele regionalnych zup miso z lokalnymi składnikami, których zdecydowanie warto spróbować lub zrobić dla siebie. Na przykład na Hokkaido zupa sanpeijiru miso zawiera łososia, rzodkiewkę daikon, marchew, ziemniaki i cebulę. Zupa Kanijiru miso z prefektury Tottori zawiera kraby i ma bogaty smak owoców morza. Tymczasem w Osace , kasujiru z osadu sake, produkt uboczny procesu podejmowania sake, w zupa miso jest bardzo znany. Zupa ma niską zawartość alkoholu i jest daniem polecanym szczególnie miłośnikom sake, którzy mogą cieszyć się aromatem sake z zupy miso.

Wiele osób może pomyśleć, że zupa miso jest zawsze pijana na ciepło, ale w prefekturze Miyazaki dobrze znana jest schłodzona zupa miso hiyajiru . Hiyajiru zawiera tofu, ogórki, liść shiso perilla i imbir myoga i ma orzeźwiający posmak idealny na upalne lato.

Sprawdź również:  Czy zastanawialiście się, czym jest czarny ryż w Sushi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 + 18 =