Wszystko o sushi: 10 interesujących faktów

Chociaż niektórzy mogą nie rozumieć fascynacji, jeśli kiedykolwiek jadłeś sushi zrobione przez mistrza, wiesz, że jest to niezapomniane przeżycie, które trudno odtworzyć. Jeśli interesuje Cię pochodzenie tej niesamowitej kuchni, zacznij od tych 10 interesujących faktów na temat sushi.

Początki sushi

Dziś Japonia zbiera całe uznanie za stworzenie i wypromowanie Sushi, choć potrawa ta pochodzi w rzeczywistości z Azji Południowo-Wschodniej. Sfermentowana ryba zawinięta w kwaśny ryż, znana jako narezushi , narodziła się w okolicach rzeki Mekong, zanim rozprzestrzeniła się w Chinach, a później w Japonii.

Sushi jako fast food

Biorąc pod uwagę dzisiejszą cenę sushi, możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że faktycznie zaczęło się od taniego jedzenia ulicznego. Pierwotnie Sushi było popularne jako tania przekąska do samodzielnego jedzenia podczas oglądania przedstawień teatralnych.

Prawdziwe Wasabi

Podczas gdy wszyscy jemy sushi z zieloną pastą zwaną wasabi, prawda jest taka, że prawdziwe wasabi jest wytwarzane z korzenia rośliny wasabia japonica w Japonii. To, co jemy z naszym sushi w większości restauracji, to tak naprawdę przetworzony chrzan.

Nie jedz ryżu

Początkowo kwaśny, fermentujący ryż był zawijany tylko wokół dojrzałej ryby, aby pomóc w stworzeniu smaku umami. Po zakończeniu procesu fermentacji ryż wyrzucano i zjadano tylko rybę.

Pochodzenie Nori

Chociaż paczkowane nori jest dziś łatwo dostępne, w rzeczywistości pochodzenie wodorostów używanych do robienia sushi jest znacznie mniej efektowne. Pierwotnie zeskrobywano je z drewnianych pomostów i spodu łodzi, a następnie sprasowane w arkusze pozostawiano na słońcu do wyschnięcia.

Najbardziej niebezpieczne Sashimi

Fugu sashimi to najniebezpieczniejsza forma sushi, którą można spożywać. Rozdymka, z której jest zrobione, ma śmiertelne ilości trucizny w gruczołach i narządach, które uwalniają się przy nieumiejętnym wykonywaniu sushi. Aby uzyskać certyfikat do produkcji sashimi fugu , szefowie kuchni sushi w Japonii muszą przejść rygorystyczny proces certyfikacji.

Sztuka Maki Rolls

Być może znasz popularne California rolls, ale najlepsze maki są robione ze składników wybranych przez mistrzów sushi, aby smak, konsystencja i kolory wzajemnie się uzupełniały. Nie ma tutaj miejsca na robienie sushi w hurtowych ilościach.

Zapomnij o pałeczkach

Twoi przyjaciele prawdopodobnie śmiali się z ciebie za pierwszą próbę zjedzenia sushi pałeczkami i niepowodzenie w tym. Mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Prawdziwe korzenie potrawy tkwią w ulicznym jedzeniu; sushi powinno być spożywane rękami.

Etykieta sushi

Marnowanie sosu sojowego jest wyjątkowo złym zwyczajem przy jedzeniu sushi. Nie należy też mieszać wasabi z sosem sojowym. Zamiast tego wlej tylko niewielką ilość sosu sojowego do kubka do sushi i uzupełnij w razie potrzeby. Wasabi należy delikatnie wetrzeć w każdy kawałek sushi.

Zjedz Nigiri do góry nogami

Podczas gdy nigiri jest podawane rybą stroną do góry, koneserzy sushi zalecają umieszczanie nigiri na języku rybią stroną do dołu, aby uzyskać jak największą przyjemność.

Sprawdź również:  Oshizushi czyli prasowane sushi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 − two =