Oshizushi czyli prasowane sushi

Oprócz ręcznie formowanego sushi nigiri istnieje wiele innych rodzajów sushi. Na przykład oshizushi, w którym różne dodatki są nakładane na ryż z octem w specjalnej formie i ściskane razem. Dowiedzmy się więcej o rodzajach oshizushi!

Nie tylko Nigiri Sushi!

Obraz sushi, który większość ludzi ma, odnosi się głównie do sushi nigiri – to znaczy kawałka surowej ryby leżącej na ręcznie uformowanej kępie octu ryżowego. Istnieje jednak wiele różnych rodzajów sushi, takich jak sushi Inari, a także sushi rolowane.

Inną popularną odmianą jest oshizushi lub „sushi prasowane”, które składa się z warstw różnych dodatków i ryżu do sushi, które są umieszczane w formie i prasowane razem na wagę, tworząc ciasny stos sushi. W tym artykule przyjrzymy się niektórym popularnym typom oshizushi, które mogą nie być zbyt dobrze znane poza Japonią.

Regionalne Oshizushi w całej Japonii

Tak przy okazji, jak warstwowe są jego składniki, oshizushi samo w sobie może stać się bardzo pięknym daniem. Przyjrzyjmy się teraz niektórym z reprezentatywnych regionalnych rodzajów oshizushi występujących w całej Japonii.

Iwakuni Zushi

Iwakuni sushi z prefektury Yamaguchi to, jak widać na zdjęciu, bardzo duży rodzaj oshizushi. Warstwy korzenia lotosu , denbu (tłuczone i przyprawione ryby), ryby i krewetki przyprawione octem , jajkiem i innymi składnikami są układane w grubych warstwach ryżu sushi z słodkim octem w formie i prasowane.

Proces układania i układania jest powtarzany w kółko, aż oshizushi jak na zdjęciu zostanie ukończone! Wygląda prawie jak ciasto i jest uważane za bardzo luksusowy rodzaj sushi ze względu na liczbę składników użytych do jego produkcji. Mówi się, że konserwowana żywność, taka jak ta, pochodzi z górskiego zamku Iwakuni.

Battera 

Battera to rodzaj tłoczonego sushi z makreli pochodzącej z Osaki.
Składa się z makreli marynowanej w occie, układanej w cienkie plasterki makreli i konbu; te warstwy są tak cienkie, że praktycznie można je zobaczyć. Nazwa „battera” pochodzi od portugalskiego słowa „bateira”, które oznacza małą łódkę.

To sushi zostało pierwotnie zrobione z konoshiro gizzard shad i wyglądało bardzo podobnie do małego statku na boku, co nadało mu nazwę battera. Kiedy ryba została zmieniona na makrelę, zamiast tego pojawił się obecny kształt sushi.

Omura Sushi 

Pochodzące z Shimabary w prefekturze Nagasaki sushi Omura znane jest z warstw jajecznicy. W Japonii te cienkie plasterki jajecznicy nazywane są kinshitamago.

Standardowe składniki to mielona dorada lub inna biała ryba , hanpen ,
kanpyo dla smaku i warstwy ryżu ocetowanego między warstwami.

Gozaemon Sushi 

Sushi Gozaemon z prefektury Tottori składa się z marynowanej w occie makreli, lekko ugotowanej i ułożonej z ryżem w occie, owiniętej warstwą konbu z Hokkaido .

Sushi Gozaemon różni się nieco tym, że jest technicznie „sushi na patyku”, ponieważ ryż jest rozprowadzany i polewany, a następnie ściskany razem, a nie układany warstwami jak ciasto.

Masu Sushi 

Sushi Masu lub sushi z pstrąga to regionalna kuchnia z prefektury Toyama. Jasno zabarwiona sakura masu (łosoś masu) jest doprawiona solą i octem, ułożona na ryżu do sushi i zawinięta w liście bambusa, zanim zostanie zjedzona w kawałkach, takich jak pizza lub ciasto.

Kakuzushi 

Kakuzushi to popularne danie regionalne w prefekturze Hiroszima. Jest to solidnie zapakowane sushi wypełnione różnymi kolorowymi składnikami, takimi jak marynowana makrela w occie , gotowane grzyby shiitake , cienkie paski jajecznicy , gotowane małże asari i inne. Chociaż jest powszechnie używany podczas uroczystości lub jako posiłek dla większych grup, stał się również popularnym elementem menu lunchowego w regionie.

Prasowane sushi jest również powszechne w regionalnych ekiben , więc podróżując po Japonii, dlaczego nie skosztować tych lokalnych przysmaków, odwiedzając nowe prefektury?

Sprawdź również:  Święta Trójca: Wasabi, sos sojowy i imbir

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen + one =